İshak Gazel, Fazıl Kasap ’ı samimiyetsizlikle suçladı

CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, kanun teklifi vererek öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar karşılıksız barınma desteği talep etti. Fazıl Kasap’ın TBMM kürsüsünden AK Parti’yi suçlamasına İshak Gazel’den cevap geldi. Gazel, “Oy devşirmeye yönelik samimiyetsiz ve popülist adımlar olmanın ötesine geçemeyecektir.” dedi.

İshak Gazel, Fazıl Kasap ’ı samimiyetsizlikle suçladı

İshak Gazel, Fazıl Kasap ’ı samimiyetsizlikle suçladı

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara yerleştirilemeyen öğrencilere her ay asgari ücretin yarısı kadar karşılıksız barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Fazıl Kasap’ın TBMM kürsüsünden yaptığı konuşma şu şekilde: “20 yılda yurt sorunun çözemediniz. Beceremediniz ve bugüne geldik. Öğrencileri umutsuz bırakıyorsunuz. Öğrenciler depresyonda aileler mutsuz. Şuan Pazarlar ilçesinde 700 öğrenci boşta! KYK yurdu yok. Çocuklar evde de kalamıyor, kentsel dönüşümden her yeri yıktınız. 1 yıl içinde öğrencilerin barınma sorununu gidereceğiz. Söz veriyoruz. Siz beceremediniz. Aileleri ve gençlerimizi mutsuz etmeyelim, can suyu olalım. Öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar barınma desteği verelim. Milletvekilleri safınız belli olsun. Bu kanun teklifine yoksulları koruyorsanız evet deyin.

İshak Gazel’den Fazıl Kasap’a cevap

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel’in Fazıl Kasap’ın kanun teklifiyle ilgili basın açıklaması şu şekilde;CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, 4 Ekim 2022 tarihinde bir kanun teklifi vermiştir.  Ali Fazıl Kasap’ın teklifin gerekçesinde belirttiği hususlar gerçeği yansıtmamaktadır; özellikle son yıllarda Cumhurbaşkanımızın ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın girişimleri ile yükseköğrenim öğrencilerinin barınma sorunlarının çözümü noktasında atılan önemli adımları görmezden gelmektedir. Teklifin gerekçesinde yapmış olduğu bu çarpıtmayı Ali Fazıl Kasap’ın Genel Kurul konuşmasında da sürdürmesi ayrıca esef vericidir.

Ülke genelinde toplam yurt sayısı 800 çıktı

 Zira 14 Eylül 2022 yılında Cumhurbaşkanımızın açılışını gerçekleştirdiği 105 yeni öğrenci yurduyla birlikte AK Parti iktidarı döneminde, ülke genelinde toplam yurt sayısı 800’e ve yatak sayısı da 850 bin’e çıkmıştır. AK Parti iktidara geldiğinde 190 yurt ve 182 bin Yatak kapasitesi olduğu dikkate alındığında, Ak Parti’nin diğer kamu hizmetleri alanında olduğu gibi, üniversite öğrencisi gençlerimizin barınma ihtiyaçlarının karşılanması noktasında da devrim niteliğinde adımlar attığı açıktır. Üstelik 20 yıl gibi bir süre içerisinde sayıları 4’e katlanan bu yurtların Ak Parti döneminde yeni inşaat yapım tekniklerine uygun şekilde ve üstün donanımlarla inşa edilmiş olmaları da çok önemlidir.

Kütahya’da dahil il merkezinde tüm başvuranlar KYK’ya yerleştirildi

Ve daha da önemlisi, bu sene üniversite öğrencilerimize yönelik yurt başvurularının alınmasına 24 Ağustos 2022 tarihinde başlanmış ve tamamen dijital ortamda, gelir, başarı ve sosyal durum baz alınarak objektif şekilde 12 kamu kurumu tarafından yürütülen değerlendirme süreci sonunda ilk fazda –rekor düzeyde- yüzde 80’lik bir yerleştirme oranı ile sonuçlandırılmıştır. İlk fazın sonunda ülke genelinde 41 il merkezindeki tüm başvuran öğrencilerimiz yurtlara yerleştirilmiştir. Buna Kütahya da dahildir. Yine yurt yerleştirmelerinin 2. fazı da yakın zaman önce tamamlanmış ve ülke genelinde yurtlarda talep karşılama oranı yüzde 92’ye ulaşmıştır. 2. faz sonunda 60 ilde yedeksiz bir şekilde il merkezlerinde başvuran herkesin talebi karşılanmıştır. Ak Parti iktidarı öncesinde yerleştirme oranları yüzde  15 civarındadır.  Üstelik bu sene yurtlarımızda kalan öğrencilerimize dönük beslenme yardımının rekor bir artışla 25 liradan 60 liraya çıkarıldığı ve bu yıl yurtlarda kalan öğrencilerimize her ay 1800 lira beslenme desteği ödemesinde bulunulduğu da unutulmamalıdır.

“Popülizmden başka bir şey değil”

Şüphesiz üniversite öğrencilerimizin nitelikli eğitim – öğrenim görmelerinin sağlanması ve bulundukları ilde barınma ihtiyaçlarının en nitelikli şekilde karşılanması siyaset üstü bir konudur. Ama 2002 öncesine kıyasla Ak Parti’nin 20 yıl içinde bu alanda attığı devasa adımları anmadan, bu konuda nereden nereye geldiğimizi görmeden, üstelik muhalefet olmanın vermiş olduğu “rahatlıkla” bunları söylemek popülizmden başka bir şey değildir. Bu, CHP’nin alışılagelmiş sorumsuz söylem siyasetinin bir örneğidir. CHP’li belediyelerin yeni üniversite yurdu inşa etme konusundaki yetersizliği de hatırda tutulmalıdır. Sayın Kasap, keşke bu eleştirilerinin onda birini, mahalli nitelikteki bir müşterek ihtiyaç olan yurtları inşa etmekten özellikle kaçınan CHP’li yerel yönetimlere de yöneltse.

İshak Gazel üniversitede okuyan gençlere seslendi

Üniversiteli kardeşlerimiz unutmasınlar ki, CHP’nin ve CHP zihniyetinin öğrencilerin mali durumunu önemseme gibi samimi bir gündemi olmamıştır, hiçbir zaman olmayacaktır. Bunun en temel delili, bir dönem dar gelirli üniversite öğrencilerinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan, Belediyelere burs ödemesi yapma imkanı veren kanun hükmünün CHP eliyle 2008 yılında Anayasa Mahkemesi’ne iptal ettirilmesidir. Bu çerçevede Ali Fazıl Kasap’ın değişiklik önerdiği Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun’un, belediyelerin burs vermesine imkân sağlayan 2’nci maddesindeki “(belediyeler hariç)” ibaresi, CHP’li 143 milletvekilinin imzasıyla AYM’ye götürülmüş ve kanun 20.11.2008 tarihinde iptal edilmiştir. (AYM, E.2004/24 K.2008/165)

Gazel, Kasap’ın çalışmasını oy devşirmeye yönelik çalışma olarak yorumladı

Dolayısıyla CHP eğer üniversite öğrencilerinin sorunlarıyla ilgilenme konusunda samimiyse, öncelikle üniversite gençliği açısından 2008 yılında sebep oldukları zararlardan kamuoyu önünde özür dilemelidir. Akabinde de Ak Parti’nin 20 yıl boyunca bu alanda attığı devasa adımların en azından bir kısmını takdir edebilmeli ve bundan sonra konu hakkında atılabilecek ilave adımları iyi niyetle bizimle yani Ak Parti’yle ve Gençlik ve Spor Bakanlığımız’la istişare etmelidirler. Aksi durumda verecekleri her teklif, muhalefette olmanın sorumsuzluğu ve rahatlığıyla, oy devşirmeye yönelik samimiyetsiz ve popülist adımlar olmanın ötesine geçemeyecektir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.