Adliyede neler oluyor?

Kütahya Barosu 47. Olağan Genel Kurulu’nda söz alan Av. Engin Semin, dava açmayan savcılardan, elinde simit ve poğaçasıyla duruşmaya geç gelen hakimleri dile getirdi. Avukatların değersizleştirildiğini ve ötekileştirildiğini vurgulayan Semin, avukatları baskı kurmaya davet etti.

Adliyede neler oluyor

Adliyede neler oluyor

Kütahya Barosu’nun 47. Olağan Genel Kurulu’nda söz alan Av. Engin Semin, yaptığı konuşmayla dikkat çekti. Engin Semin, avukatların yaşadığı sıkıntıları açıklayarak çözüm için harekete geçmeye çağırdı. Engin Semin’in konuşması şu şekilde: “Son yıllarda avukatlar adliyelerde değersizleştiriliyor ve ötekileştiriliyor. Avukatlar olarak sürekli hesap vermekte olan insanlarız. Bir anlamda günah keçileriyiz. ‘Davam neden açılmadı, duruşma neden geç gün atıyor, mahkeme neden karara çıkmıyor’ sözlerinin muhatabı biziz. Bunların savunmasını biz yapmak zorunda kalıyoruz.

Duruşma günleri belirsizliklerle dolu

Kütahya Merkez’de yaşadığımız sorunlar şunlar; Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde 6-7 ay gerekçeli kararlar yazılmıyor. Asliye Ceza Mahkemeleri’nde en fazla 2, şansınız varsa 3 duruşmaya girebiliyoruz. Mahkemelerde duruşma gün araları o kadar uzun oluyor ki! Kendimden örnek verecek olursam. Aynı tarihlerde 2 kişi için aynı gerekçelerle açmış olduğum boşanma davalarından birisi bir mahkemeye, diğeri diğer mahkemeye düştü. Bir aile mahkemesine düşen davada karar çıktı. Yaklaşık 14 ay önce istinaf mahkemesine gönderildi. 2.  Aile mahkemesinde hala davalı tanıkları dinlenmedi. Ben bunun izahını kendi müvekkilime yapamıyorum. Savcılıklar tarafından davalar açılmıyor. Bir ölü, bir yaralamanın olduğu trafik kazasında biz 2 sene sonra YSK ve Cimer’e yapmış olduğumuz şikayetlerden sonra dava açtırabildik.

Semin, Avukatlara değer vermeyen hakimlerle çalışmak istemiyor

Ben Adliyede olmama rağmen mahkeme kapısında değilim diyerekten duruşmamı düşüren hakim istemiyorum. O adliyedeyim ancak başka bir mahkemede bulunduğum için duruşmaya katılamıyorum ve benim davam düşürülüyor. Ben en geç 9.30’da Baro’da hazırken saat 10.30’da 9.00’da ki duruşmasına elinde poğaça ve simit poşetiyle sallanarak gelen hakimlerle çalışmak istemiyorum.

Çözüm için yapılacak çalışmalarda ilk sırada yer alacak

Baro Başkanımızdan, baromuza kurumsal bir kimlik kazandırmalarını ve biz avukatların sıkıntılarını gidermelerini, çözüm bulmalarını istiyorum.  Ben bu mesleği severek yapan 39 yıllık ender meslektaşlarınızdan birisiyim. Yaşadıklarımız beni son derece yılgınlığa itti. Gençlerde bu sıkıntıları çekiyorlar. Güçlü bir baro olup baskı gurubu oluşturalım. Kendi adıma açık çek veriyorum. Yapılacak bir kavga, protesto, atılacak imza varsa Engin Semin ilk sıradadır. Geç gelen adalet, adalet değildir!”. Adliyede neler oluyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.