Fabrikalar çiftçiyi düşünüyor

Kütahya’da gübre üreten İGSAŞ ve Kütahya Şeker Fabrikası, araştırma yapmak için Altıntaş’ta 10 dekar arazi ekti. Araştırma tarlasının hasadında Genel Müdür İlkay Günay, çok gübre satmayı değil çiftçiyi düşündüklerini vurguladı.

Fabrikalar çiftçiyi düşünüyor

Fabrikalar çiftçiyi düşünüyor

İstanbul Gübre Sanayii A.Ş. (İGSAŞ)’nin Kütahya Şeker ile hayata geçirdiği ‘Toprağın İzinde Şekerin Hikayesi’ projesinde hasat yapıldı. Doğru gübreleme yapıldığında verimin arttığını ve maliyetlerin düştüğünü göstermek için yapılan proje, bölgedeki şeker pancarı üreticisinin daha az maliyetle daha fazla ürün elde etmesini sağlayacak.

Arazinin 10 dekarını İGSAŞ, 10 dekarını çiftçi ekti

Proje hakkında da bilgi veren İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “İlk etapta toplam 20 dekarlık bir alanı seçtik. Bu arazinin 10 dekarını İGSAŞ olarak biz, 10 dekarını ise çiftçimiz işledi. Sorumluluğunu üstlendiğimiz tarlada önce toprak analizi yaparak toprağın ve bitkinin ihtiyacını belirledik. Sonuçlara göre de doğru gübreleme yaptık. Burada hedefimiz birim alandan daha fazla ürün elde etmek. Bir diğer amacımız ise toprağın ve bitkinin ihtiyacı olduğu kadar gübre verilmesini sağlayarak maliyeti minimum seviyede tutmak. Daha çok gübre satmaktan ziyade toprağın ve bitkinin neye ihtiyacının olduğunun saptanmasını ve doğru gübreleme yapılmasını hedefliyoruz” dedi

Pancar hasatına kimler katıldı?

Hasat törenine Altıntaş Kaymakamı Hüseyin Bozoğlan, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Altıntaş İlçe Tarım Müdürü Yusuf Başan, Kütahya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Genç, İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, Kütahya Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Hakan Demirkan, Yapılcan Köy Muhtarı Aziz Yılmaz ile diğer davetliler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.