Kütahyalı gazeteciye konuşan Yener Çevik:  ihtiyacımız olan tek şey saygı

Türk Rapi’nin yükselişini ve artık geminin dümenini neredeyse ele geçiren Z kuşağını yine Türk Rapi’nin “babası” Yener Çevik, Muhammed Deniz’e anlattı.

1970’li yıllarda batıda ses getirmiş parçaların Türkçe aranjmanlarının yapılmasıyla Türk Popu’nun yükselişi diğer yandan Türkiye’deki göç dalgasıyla oluşan Arabesk kültürü uzun süre hakim medyanın etkisiyle rekabette gösterilmiş, Arabesk her zaman gölgede bırakılmıştı. 90’lı yıllarla birlikte Avrupa’ya göçen Müslüman Türk ailelerin çocukları Türkçe Rap’i dünya müzik literatürüne sokmuş, Cartel efsanesi ile birlikte günümüze dek eski okul olarak nitelendirilen çok önemli ve nitelikli albümleriyle bazı isimler öne çıkmıştı. Türk Popu 70’lerden bu yana artık neredeyse hakimiyetini tamamen Türk Rap Müziği’ne kaptırdı. Yükselişe geçen Rap müziği ise her dönemde olduğu gibi birçok toplumsal dezenformasyon konusuna da meydan verdi.

Türk Rapi’nin yükselişini ve artık geminin dümenini neredeyse ele geçiren Z kuşağını yine Türk Rapi’nin “babası” Yener Çevik, Muhammed Deniz’e anlattı.

Müzik kariyeri İzmir’de başladı

Müziğe ilk olarak 95’te İzmir’de başladığını belirten Yener Çevik, “Benim savaşım İzmir’de başladı. 1995’te ilk kaydımı almıştım. Daha sonra da uzun süre söz yazdım. 2000’li yıllarda vatani görevimi tamamladıktan sonra İzmir’de iş arayışına girişmiştim. Az ve öz kazanarak geçimimi sürdürmekten başka niyetim yoktu açıkçası. Artık maalesef İzmir’de de tutunamadım. İki parça kıyafetle İstanbul’a göç ettim.  İstanbul’a gelişim de müziğim için farklı bir kapı açtı. O günden bugüne hala yazıyorum hala üretiyorum” ifadelerini kullandı. Türk Rapi’nin asla düşüşte olmadığına dikkat çeken ünlü Rapçi, “Türk Rap’i asla hiç düşüş yaşamadı. Biliyorsunuz Cartel çıktığında da farklı bir ses oldu Nefret çıktığında da, bunun birçok örneğini görebilirsiniz. Yine kendimden örnek vereyim 2015’te çok uzun bir aradan sonra çıkardığım “Bi Siyah Bi Beyaz” klibiyle sadece kendi Youtube kanalımda 20 Milyona yakın izlendi. Alternatif video ve içerikleri hesaba katmadan bir sanatçı için önemli bir kitle. Bakıldığında özellikle Türkiye’de müzik dinleyicilerinin sıkılmışlığını görebilmekteyiz. Artık tınılar ve ritimler hep aynı, birkaç cümlelik ve sürekli tekrar eden nakaratlı Pop eserleri tercih edilmez hale geldi. Yine Pop Müzik icra eden birçok sanatçının da Rap Müzik denemeleri yaptığını görüyoruz” diyerek Türkiye içerik türü algısının değiştiğini söyledi.

Gençlere önemli mesajlar ileten Yener Çevik’in Muhammed Deniz’e verdiği demeçler şöyle: “

Dün gençlerden hep yarının söz sahipleri diye bahsedilirdi. Bugün söz sahibi onlar ve belirttiğiniz gibi Türkçe Rap’te de önemli roller olmaya başladılar. İyi alt yapı yapan, iyi işler çıkaran gençlerimiz var. Fakat hepsinin amacı aynı olmayabilir. Bu anlamda hem dinleyicilerime hem de ailelerine her zaman olumlu motivasyonlar vermeye çalışıyorum. Kimsenin umutsuz olmasını istemiyorum. Kendim yıllarca yatalak kaldım. Rap beni bugünlere bağladı ve her şey saygıyla başlıyor. Bizim en büyük ihtiyacımız olan şey saygı ve sevgidir. Ben tüm gençlere aynı samimiyetle bakıyorum. Gençlerimizin iyi eğitim almasını bu ülkeye değer katmasını istiyorum. Bunu destekliyorum. Beni dinleyen genç dinleyicilerime de tavsiyem bu yöndedir. Her yerde tekrar ettiğim gibi size de ifade etmek isterim benim hayranlarım yok benim kardeşlerim, sevenlerim ve yol arkadaşlarım var. Bugün okuyanlara ilginç gelebilir ama bu röportajı gerçekleştirdiğim kardeşim bile 13-14 yıllık dinleyicim. Bu anlamda biz bu kültürü gerçekten yansıtanlar birimizi iyi tanırız. Birbirimiz için sadece iyi şeyler dileriz. İletmek istediğim şey şudur, aşırı olmayın. Her şey kararında olsun. Sizler de hep kararlı olun. Şükür deyin şükürde kalın.”

kaynak:gdh digital

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.