Ek fatura iade başvurusu nasıl yapılır?

TÜSOYAD Başkanı Ali İhsan Nazlı, yargıdan ek faturanın iptal kararının nasıl çıktığını anlattı. Ali İhsan Nazlı, ek fatura ödeyen vatandaşların paralarını geri alabilmeleri için nasıl başvuru yapmaları gerektiğini açıkladı.

Ek fatura iade başvurusu nasıl yapılır?

Ek fatura iade başvurusu nasıl yapılır?

Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Genel Başkanı Ali İhsan Nazlı İl Hakem Heyeti Kararı’nı Tüketici Mahkemesi’nin bozduğunu bildirdi. Süreç hakkında bilgi veren Ali İhsan Nazlı,“Çinigaz’ı adil olmaya davet ediyoruz. 29 7/2018 tarihinde ve 30493 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe istinaden Hazır Kart abonelerinden alınan Ek fatura düzenlemesine istinaden Tüketici İl Hakem Heyeti’ne başvurmuş ve bu yönetmeliğe istinaden tüketici aleyhine çıkan kararı Tüketici Mahkemesine taşıyan bilinçli tüketicimizin açmış olduğu davaya istinaden Tüketici Mahkemesi, İl Hakem Heyeti Kararını bozmuştur. Bu hususta tüketici lehine çıkan kararı memnuniyetle karşıladık” dedi.

Kütahya Tüketci Hakem Heyeti’ne başvuru yaparken nelere dikkat edilmeli?

Ali İhsan Nazlı başvuru süreci şu şekilde anlattı: “Ek fatura ve başvuru formu ile Kütahya Ticaret İl Müdürlüğü’nde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerekmektedir. Başvuru formunu Ticaret İl Müdürlüğü’nden ve derneğimizden temin edebilirler. Başvuru sahibinin adı, soyadı, TC numarası, ikametgah adresi, tebligat adresi, telefon numarası ve postası isteniyor. Tebligat adresinin oturduğunuz evin adresi olmalıdır. Şikayet edilenin adı ve ticari unvanı kısmına ek ücret Çinigaz tarafından alındığı için firmanın bilgileri ek faturanın üzerinde bulunuyor. Firmanın adını, adresini, telefon numarası, vergi numarasını dolduruyoruz. Uyuşmazlık bedeli kısmını abonelik kendilerine ait ise ödemiş oldukları ek faturaları toplayıp, faturalar ve banka dekontları ile belgelemeliler.

Ek fatura iade başvurusu nasıl yapılır?
TÜSOYAD Başkanı Ali İhsan Nazlı

Uyuşmazlık konusu kısmına ise ‘Çinigaz’ın almış olduğu ek fatura’ yazmaları yeterlidir. Biz isteyen abonelere mahkeme kararlarını da verebiliriz. Ödemiş oldukları belgelerin asıllarını da koyabilirler. Faturaların toplamı ile başvuru formuna yazılan tutar aynı olmak zorundadır.  Uyuşmazlık belgeleri kısmına sunacağı ekleri yazmalılar. Başvuru sahibinin talebi yerine ise ‘Çinigaz Doğalgaz tarafından tarafımdan alınan ek ödemenin (…. TL’nin) tarafıma ödenmesi hususunda karar verilmesini arz ederim’ şeklinde doldurulmalıdır. Ad soyad, tarih imza kısmını da doldurmayı unutmayın, dilekçeyi vereceğiniz günün tarihini yazın. Müracaat süresi yok! Tüketici İl Hakem Heyeti’nde kararlar ortalama 3 ile 6 ay içinde çıkmaktadır.  Bu kararı bir üst mahkeme bozmadığı sürece verilen karar kesin ve katîdir.  Dernek olarak haklının yanındayız güçlünün değil!”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.